Past Results


...winning through development...

Our competitive history is filled with provincial and national championship medals, but our pride is in the development of our athletes and the quality of young future citizens we have coached over the years.

 

Seaside Historical Championship Results

2018 National Championships - Girls

18U Seaside Surf - Coach Rayel - Bronze Medalists, Div 2, Tier 2
17U Seaside Surf - Coach Tineke - Gold Medalists, Div 1, Tier 2
16U Seaside Surf - Coach Shane - Silver Medalists, Div 2, Tier 2
15U Seaside Riptide - Coach Paul - Silver Medalists, Div 4, Tier 1 
14U Seaside Surf - Coach Cathy - Silver Medalists, Div 3, Tier 2

2018 National Championships - Boys

18U Seaside Surf - Coach Dave - Silver Medalists - Div 1, Tier 1
        ALLSTARS: Malachi McMullin, Michael Dowhaniuk
16U Seaside Six Pack - Coach Carson - 
Silver Medalists, Div 1, Tier 2
14U Seaside Surf - Coach Leigh - Gold Medalists, Div 1, Tier 3

2018 Provincial Championships - Girls

18U Seaside Surf - Coach Rayel - Bronze Medalists, Div 2, Tier 1
17U Seaside Surf - Coach Tineke - 4th place Div 1, Tier 1
15U Seaside Surf - Coach Candi - 4th place Div 1, Tier 1
      ALLSTAR: Tara Wallack
15U Seaside Riptide - Coach Paul - Silver Medalists Div 4, Tier 1
14U Seaside Surf - Coach Cathy - Bronze Medalists Div 3, Tier 1
14U Seaside Storm - Coach Graydon - Silver Medalists Div 4, Tier 1

2018 Provincial Championships - Boys

18U Seaside Surf - Coach Dave - Provincial Champions, Div 1, Tier 1
       MVP: David Dowhaniuk
       ALLSTARS: Teo Ardanaz, Michael Dowhaniuk, Markus Bratsburg, Malachi McMullin
17U Seaside Six Pack - Coach Spencer - Bronze Medalists 18U Div 1, Tier 1
16U Seaside Six Pack - Coach Carson - Provincial Champions, Div 1, Tier 1
       MVP: Talon McMullin
14U Seaside Surf - Coach Leigh - Silver Medalists 14U Div 1, Tier 1
14U Seaside Six Pack - Coach Connor - Silver Medalists 14U Div 2, Tier 1

2017 National Championships - Girls

14U Seaside Riptide - Coach Shane - Bronze Medalists, Div 2, Tier 1

2017 National Championships - Boys

17U Seaside Surf - Coach Dave - 4th place Div 1, Tier 1
       ALLSTAR: Markus Bratsburg
16U Seaside Six Pack - Coach Spencer - Gold Medalists, Div 1, Tier 2
15U Seaside Six Pack - Coach Dale - 4th place Div 1, Tier 1

2017 Provincial Championships - Girls

16U Seaside Surf - Coach Bob - 4th place Div 1, Tier 1
       ALLSTAR: Rachel Smith

2017 Provincial Championships - Boys

17U Seaside Surf - Coach Dave - Bronze Medalists, Div 1, Tier 1
       ALLSTAR: Michael Dowhaniuk
16U Seaside Six Pack - Coach Spencer - Silver Medalists, Div 1, Tier 1
       ALLSTARS: Chris Hamilton, Jason McGonigle
15U Seaside Six Pack - Coach Dale - Provincial Champions, Div 1, Tier 1
       ALLSTARS: Talon McMullin, Takoda McMullin, Joshua Quiring
       MVP: Talon McMullin
14U Seaside Surf - Coach Tim - Silver Medalists, Div 2, Tier 1

 2016 National Championships – Girls

16U Seaside Storm – Coach Mark – Bronze Medalists, Div 2 Tier 1
15U Seaside Surf – Coach Bob – 4th place Div 1, Tier 1
       ALLSTAR: Jenna Kendrick

2016 National Championships – Boys

16U Seaside Surf – Coach Dave – Gold Medalists, Div 1, Tier 2
15U Seaside Six Pack – Coach Spencer – 4th place, Div 1, Tier 1
       ALLSTAR: Jason Kung

2016 Provincial Championships – Girls

13U Seaside Surf – Coach Maureen – Silver Medalists – Div 1
15U Seaside Surf – Coach Bob – Silver Medalists – Div 1
        ALLSTARS: – Jenna Kendrick, Faith Singleton

2016 Provincial Championships – Boys

13U Seaside Delta Surf – Coach Shell – Bronze Medalists, Div 1
14U Seaside Surf – Coach Dale – Silver Medalists, Div 1
15U Seaside Six Pack – Spencer – Provincial Champions, Div 1
       ALLSTARS: Gurshawn Kaler & Chris Hamilton
       MVP: Jason McGonicle
16U Seaside Surf – Coach Dave – Provincial Champions, Div 1
       ALLSTARS: Teo Ardanaz, Malachi McMullin, Jordan Payne
       MVP: Michael Dowhaniuk 

2015 National Championships – Girls

14U Seaside Surf – Coach Bob - National Champions, Div 1, Tier 1
14U Seaside Wahine - Coach Matt – Bronze Medalists, Div 2, Tier 3
15U Seaside Surf – Coach Shane – Bronze Medalists, Div 1, Tier 2
15U Seaside Storm – Coach Mark – Bronze Medalists, Div 3, Tier 1
16U Seaside Storm – Coach Laura – Bronze Medalists, Div 3, Tier 2
17U Seaside Surf – Coach Earl – Bronze Medalists, Div 1, Tier 4

2015 National Championships – Boys

14U Seaside Six Pack – Coach Spencer – Gold Medalists, Div 3, Tier 1

2015 Provincial Championships – Girls

13U Surf – Coach Vanessa – Bronze Medalists, Div 1
13U Storm – Coach Terry – Silver Medalists, Div 2
14U Surf – Coach Bob – Bronze Medalists, Div 1
14U Storm – Coach Scott – Gold Medalists, Div 2
14U Wahine – Coach Matt – Bronze Medalists, Div 2
15U Surf – Coach Shane – Silver Medalists, Div 1
       ALLSTARS: Danica Cowie & Brynn Pasin
15U Storm – Coach Mark – Silver Medalists, Div 3
17U Surf – Coach Earl – 4th Place, Div 1
       ALLSTAR: Emily Schenk

2015 Provincial Championships – Boys

13U Surf – Coach Tim – Bronze Medalists, Div 1
15U Surf – Coach Shell – Silver Medalists, Div 1
       ALLSTARS: Michael Dowhaniuk & Teo Ardanaz

2014 National Championships - Girls

14U Seaside Surf - Coach Shane - Finished 4th, Div 1, Tier 1
13U Seaside Surf - Coach Bob - Bronze Medalists, 14U, Div 3, Tier 1

2014 Provincial Championships - Girls

15U Seaside Surf - Coach Mark - Bronze Medalists, Div 1, Tier 1
       ALLSTAR: Anna Shocohian
14U Seaside Wahine - Coach Mark - Silver Medalists, Div 3, Tier 1
13U Seaside Surf - Coach Bob - Bronze Medalists, Div 1, Tier 1

2014 National Championships - Boys

14U Seaside Surf - Coach Shell - Silver Medalists, Div 1 Tier 1

2014 Provincial Championships - Boys

14U Seaside Surf - Coach Shell - Provincial Champions, Div 1, Tier 1

2013 National Championships - Girls

16U Seaside Storm – Coach Cathy – Gold Medalists, Div 3, Tier 1
14U Seaside Wahine – Coach Ray – National Champions, Div 1, Tier 1
14U Seaside Moana – Coach Jonathan/Wendy – Gold Medalists, Div 3, Tier 1

2013 Provincial Championships – Girls

16U Seaside Surf – Coach Mark – Silver Medalists, Div 1
       ALLSTARS: Tamara Clarke, Angelica Kilberg
15U Seaside Storm – Coach Matt – Provincial Champions, Div 2
14U Seaside Storm – Coach Heather – Silver Medalists, Div 2
14U Seaside Moana – Coach Jonathan/Wendy – Silver Medalists, Div 3
13U Seaside Surf – Coach Shane – Finished 4th, Div 1

2013 Provincial Championships – Boys

16U Seaside Surf – Coach Chris – Finished 4th, Div 1
       ALLSTAR: Hayden McAtasney
15U Seaside Surf – Coach Brian/Derrick – Bronze Medalists, Div 1
       ALLSTAR: Spencer Richardson

2012 Provincial Championships – Girls

16U Seaside Surf – Coach Kyle – Bronze Medalists, Div 1
        ALLSTAR: Amy Vicic
15U Seaside Surf – Coach Mark – Bronze Medalists, Div 1
14U Seaside Surf – Coach Earl – Provincial Champions, Div 1

2011 Provincial Championships – Girls

18U Seaside Surf – Coach Rob – Silver Medalists, Div 1
       ALLSTARS: Krista Hoogewoning, Katy Klomps
15U Seaside Surf – Coach Mark – Provincial Champions, Div 1
14U Seaside Surf – Coach Earl – Silver Medalists, Div 1

2010 National Championships – Girls

17U Seaside Surf – Coach Mark – Finished 4th, Div 1, Tier 1
       ALLSTAR: Krista Hoogewoning
16U Seaside Surf – Coach Keanne – Bronze Medalists, Div 2, Tier 1

2010 Provincial Championships - Girls

17U Seaside Surf - Coach Mark - Provincial Champions, Div 1
       ALLSTAR: Katy Klomps
       MVP: Krista Hoogewoning
15U Seaside Surf – Coach Rob – Provincial Champions, Div 2
14U Seaside Surf - Coach Earl – Silver Medalists, Div 1

2009 National Championships - Girls

16U Seaside Surf - Coach Mark – National Champions, Div 1, Tier 1
       ALLSTARS: Katy Klomps, Alyssa Wolf
       MVP: Brianna Beamish

2009 Provincial Championships - Girls

16U Seaside Surf – Coach Mark – Provincial Champions, Div 1 
       ALLSTARS: Krista Hoogewoning, Lauren Bazergui
       MVP: Brianna Beamish
15U Seaside Surf – Coach Keanne – Finished 4th, Div 1
       ALLSTARS: Kira Tome
13U Seaside Wahine - Coach Ray - Silver Medalists, Div 1

2008 National Championships - Girls

13U Seaside Black - Coach Earl - Gold Medalists, Division 2, Tier 1

2008 Provincial Championships - Girls

17U Seaside Surf – Coach Shane – Silver Medalists, Div 1
       ALLSTARS: Kirsty Setterlund, Sidney Eaden
15U Seaside Surf - Coach Mark - Silver Medalists, Div 1

13U Seaside Black - Coach Earl - Finished 4th, Div 1

2007 National Championships - Girls

15U Seaside Surf – Coach Mark – Bronze Medalists Div 1, Tier 1
       ALLSTARS: Kelsey Robinson

2007 Provincial Championships - Girls

16U Seaside Black - Coach Ali - Bronze Medalists, Div 2
       ALLSTAR: Alex Julliet
15U Seaside Surf – Coach Mark – Provincial Champions, Div 1
       ALLSTARS: Abbey Keeping, Mallory Donen
       MVP: Kelsey Robinson
14U Seaside Surf - Coach Tom & Claudia - Finished 4th, Div 1

2005 Provincial Championships - Girls

17U Seaside Black – Coach Shane – Bronze Medalists, Div 1
       ALLSTAR: Kelsey White

2004 National Championships - Girls

16U Seaside C-Dawgs – Coach Mark – Bronze Medalists, Div 1, Tier 1
       ALLSTAR: Deanna White
15U Seaside Tsunami – Coach Shane – Finished 4
th, Div 2, Tier 1

2004 Provincial Championships - Girls

16U Seaside C-Dawgs – Coach Mark – Silver Medalists, Div 1
       ALLSTARS: Deanna White, Kelsey White, Hayley Workun
16U Seaside Black – Coach Greg – Finished 4th, Div 2
15U Seaside Tsunami – Coach Shane – Gold Medalists, Div 2
       ALLSTAR: Jenna Muto
       MVP: Alycia Wolosezky
14U X-Treme - Coach Anne - Finished 4th, Div 1
       ALLSTAR: Sydney Eaden